На главную Search Message
News
6 July 2015
AWARDS OF 9th RAFF
The results of the competition 2015 is announced
20 June 2015
Program of the CAER and RFAF
The full program (films and presentations) is available (on the Russian and English)
22 May 2015
Results of selection 2015
9th RFAF Competition (short-list)

Regulations Informative letter Organizers Organiser Team Finance support Jury Program shedule FILMS OF COMPETITION SPECIAL PROGRAMS

 

 

6th RUSSIAN ANTHROPOLOGICAL FILM FESTIVAL

SALEKHARD, 21–27 of SEPTEMBER

PROGRAM

 

September, 20

SATURDAY

15:00 — Press-conference with Organizers of RAFF

Small Hall of RCEC

 

September, 21

SUNDAY

20:00 — Opening ceremony

Concert Hall of the Regional Center of Ethnic Cultures (RCEC)

20:30

 

Becoming a Man in Siberia

Director Segur Benoit

52′, 2005, France

 

September, 22

MONDAY

10:00Конкурсная программа / Competitive program

Concert Hall of RCEC

Welcome to Enurmino!

Director Aleksei Vakhrushev-

60′, 2008, Russia

No Borders

Director Nastya Tarasova

30′, 2007, Russia

 

 

12:00 — Competitive program

Shahtarnberdyr

Director Oleg Viszhachiy

27′, 2008, Russia

The First Day

Director Marcin Sauter

20′, 2007, Poland

Phantom of Europe

Director Igor Morozov-

27′, 2007, Russia

 

13:30 - Press Conference

Small Hall of the RCEC

16:00 — Non competition

Concert Hall of RCEC

Premiere

Genocide without Comments

Director Kahren Gevorkyan

90′, 2008, Armenia

 

18:30 — Master Class

Chief of jury Kahren Gevorkyan

Concert Hall of RCEC

 

 

19:30 — Non competition

Northern Travelling Film Festival

Mother of mine

Director Klaus Haro-

111′, 2005, Finland

 

September, 23

TUESDAY

10:00 — Competitive program

Concert Hall of RCEC

Iron Genrikh

Director Aleksei Pogrebnoi

39′, 2006, Russia

The Egypt Quadrille

Director Andrei Titov,

39′, 2008, Russia-

As is their Wont

Director Galina Adamovich-

19′, 2006, Belorussia

 

12:00 — Competitive program

Runaway from the City

Director Anna Shulga

26′, 2007, Russia

Prisoners of White God

Director Steve Lichtag

52′, 2008, Czech Republic

 

13:30 Press Conference

Small Hall of RCEC

 

16:00 —Non competition

Northern Travelling Film Festival

Concert Hall of RCEC

Unworldly

Director Vladimir Golovnev

22′, 2008, Russia

Old Peter

Director Ivan Golovnev

26′, 2008, Russia

Post-Horse

Director Andrei Golovnev

36′, 2008, Russia

Representation of “EthnoFilm” program

 

18:00 — Master Class

President of festival Andrei Golovnev

 

September, 24

WEDNESDAY

10:00 — Competitive program

Concert Hall of RCEC

Silent Opera “Crystal World”

Director Svetlana Bychenko

26′, 2007, Russia

Making Rain

Director Liivo Niglas

57′, 2007, Estonia-Norway-Mosambique

 

12:00 — Competitive program

Concert Hall of RCEC

Bitch Academy

Director Alina Rudnitskaya

31′, 2008, Russia

In 7515 Year from Creation of the World

Director Olga Stefanova

52′, 2008, Russia

 

13:30 Press Conference

Small Hall of RCEC

 

16:00 — Non competition

ВИДОВИН / VIDOVIN

Concert Hall of RCEC

The Man from Stregna

Director Paolo Rojatti

46′, 2006, Italy

On a Tightrope

Director Lom Petr -

60′, 2006, Norway-China-

The Seekers of Sound

Director Katarina Juvanchich

20′, 2007, Slovenia

 

September, 25

THURSDAY

10:00 — Competitive program

Concert Hall of RCEC

Nedarma

Directors Anastasia Lapsui & Markky Lehmuskallio

78′, 2007, Finland

Old Liuba, Baron’s Wife

Director Nadezhda Popova

22′, 2007, Russia

 

 

12:00 — Competitive program

Concert Hall of the RCEC

Trumpets` Republic

Directors Stefano Missio & Alessandro Gori

48′, 2006, Italy

Komi — a Journey across the Arctic

Director Andreas Voigt

52′, 2007, Germany–France

 

13:30 — Press Conference

Small Hall of RCEC

16:00 —Non competition

Northern Travelling Film Festival

Concert Hall of RCEC

Dalecarlians (Masjävlar)

Director Maria Blom

98′, 2008, Sweden

Herdswoman (Hjordeliv)

Director Kine Boman

58′, 2008, Sweden

 

September, 25

FRIDAY

 

10:00 —Competitive program

Concert Hall of RCEC

Swing

Director Anatoly Baluev

49′, 2006, Russia

Molfar Nechay

Director Slava Feofilaktov

34′, 2007, Ukraine

Ursdon: Territory of Loneliness

Director Maria Kozlova

21′, 2007, Russia

 

10:00 — Competitive program

Concert Hall of RCEC

Argentinean Tango

Director Ella Korolenko

38′, 2007, Russia

SkyEarth

Director Sergei Karandashov & Alexander Kuprin

52′, 2008, Russia

 

13:30 — Press Conference

Small Hall of the RCEC

16:00 — Non competition

                     Yamal films

Small Hall of the RCEC

Trecks

Director Victor Zhukov

52′, 2007, Russia

The North Mystery

Director Zinaida Longortova

32′, 2008, Russia

 

19:00Awards and Closing Ceremony

Concert Hall of RCEC

20:30 — Press Conference of jury

 

Created by —
«СофтМажор»
Copyright © 2007 Ethnographic Bureau
tel: 8 107(343)3629096, e-mail: info@rfaf.ru 284-954-179