На главную Search Message
News
6 July 2015
AWARDS OF 9th RAFF
The results of the competition 2015 is announced
20 June 2015
Program of the CAER and RFAF
The full program (films and presentations) is available (on the Russian and English)
22 May 2015
Results of selection 2015
9th RFAF Competition (short-list)

1st Informative Letter General info. RAFF&MREC Regulations RAFF 2011 (competition) Forum MREC 2011 Entry Form for RAFF Organizers Jury Competition Retrospctive. Göttingen Retrospective. EURORAMA CATALOGUE

 

Competition of 7th RAFF

  1. Amen (20`, 2010, directed by Stefano Cattini, Doruntina Film, Carpi, Italy)
  2. Amur (29`, 2010, directed by Andrei Titov, Film Studio “SNEGA”, Ekaterinburg, Russia)
  3. Birds Way (56`, 2009, directed by Klara Trencsenyi and Vlad Naumescu, Libra Film Production, Bucharest, Romania)
  4. Carnival King of Europe (30`, 2009, directed by Giovanni Kezich and Michele Trentini, MUCGT, Trento, Italy)
  5. Chukotka Fishing Contest (26`, 2010, directed by Oleg Bizszhachiy, Film Studio “Rosa” Moscow, Russia)
  6. Dance to the Spirits (79`, 2009, directed by Riccardo Iscar, Unicamento Severo Film, Barcelona, Spain)
  7. Downy Genre (30`, 2010, directed by Alexei Pogrebnoi, Ethnographic Research Fond, Film&Video Studio “Vyatka”, Kirov, Russia)
  8. Good Bye, How Are You? (56`, 2009, directed by Boris Mitic, Dribbling Pictures, Belgrade, Serbia)
  9. Heritage (12`, 2010, directed by Fariz Akhmedov, Film Studio “Bir addim”, Baku, Azerbaijan; Moscow, Russia)
  10. Italian Popular Bench (10`, 2010, directed by Werther Germondari, Rome, Italy)
  11. Leaving Mandela Park (70`, 2010, directed by Saskia Vredeveld, Peacefieldfilm, Amsterdam, Nederland)
  12. Living with Shame (20`, 2010, directed by Jin Huaqing, Zhejiang Satelite TV, Hangzhou, China)
  13. Niggers (47`, 2010, directed by Antonio Martino, Antonio Martino Film Production, Bologna, Italy)
  14. Nyarma (42`, 2009, directed by Edgar Bartenev, St. Petersburg Documentary Studio, Saint Petersburg, Russia)
  15. Olympiada (17`, 2010, directed by Elena Nemchenko and Artur Pogosyan, TATEV Video Production, Ekaterinburg, Russia)
  16. Radio Apokaliptiko (25`, 2008, directed by Marko Cvejic, Mandragora Film, Belgrade, Serbia)
  17. Silver Horse (45`, 2011, directed by Anatoliy Baluev, Film Studio “Novyi Kurs”, Perm, Russia)
  18. Stone Girls (21`, 2010, directed by Irina Volokh, Belorussian Video Centre, Minsk, Belorussia)
  19. The Gift (46`, 2010, directed by Galina Adamovich, National Film Studio “Belarusfilm”, Minsk, Belorussia)
  20. The Sacred Dancer (30`, 2008, directed by Diego D’Innocenzo, TERRA Srl., Rome, Italy)
  21. The Shaman, his Nephew and the Captain (87`, 2008, directed by Pierre Bocanfuso, Gedeon programmes, Paris, France)
  22. Trials, Tribulations & Sustainable Growth of a Cock (21`, 2010, directed by Vladimir Perovic, СZK, Tivat, Montenegro)
  23. Unemployed (26`, 2009, directed by Nastya Tarasova, Film Studio “Albatross”, Moscow, Russia)

Created by —
«СофтМажор»
Copyright © 2007 Ethnographic Bureau
tel: 8 107(343)3629096, e-mail: info@rfaf.ru 284-954-179